Az építkezés, így a csarnoképítés is sokszereplős, összetett folyamat, melyben a megfelelő beszállító kiválasztásához hasonlóan nagy felelősséggel jár a megbízható kivitelező és szakember választása is. Az építkezéssel kapcsolatos kötelezettségeket és jogokat az 1997. évi építési Törvény, és a hozzá kapcsolódó rendeletek szabályozzák, melyek meghatározzák a különböző résztvevők – az építtető, tervező műszaki ellenőr, kivitelező és felelős műszaki ellenőr – kötelezően ellátandó feladatait. Rövid össze-foglalónk segítségével Ön is könnyedén áttekintheti mely kötelezettségek hárulnak az építtetőre és hogy melyek a feladatai az építtetőt védő műszaki ellenőrnek.
Az építtető kötelezően ellátandó feladatai:
- a csarnoképítési engedélyezési és kiviteli tervek biztosítása,
- az építésügyi hatósági engedélyek és szakhatósági engedélyek beszerzése,
- valamint az építtetőt terheli a bejelentési kötelezettség,
- a kivitelezés ellenőrzése megbízott műszaki ellenőrön keresztül,
- valamint az építtetői fedezetkezelés biztosítása.
Kiemelten fontos feladatot lát el az építkezés során a csarnoképítési műszaki ellenőr, aki biztosítja a szakmaiságot az építkezés során.
Főbb feladatai:
- Közreműködik a terveztetéstől az átadás-átvételig az engedélyeztetésben, a termékek megfelelőségének igazolásában, pénzügyi elszámolásokban.
- Felelős a csarnoképítési engedély és tervdokumentációk, valamint a csarnoképítési-szerelési szerződés betartásáért, a csarnoképítési napló hatóságoknak történő átadásáért, a kivi-telezés folyamatos ellenőrzéséért.
Minden esetben kötelező írásos szerződést kötni a tervezővel, aki a tervek szakszerűségéért, minőségéért, technológiai megvalósításáért és a szakmai jogszabályok betartásáért felel.
- A tervezés jogosultsághoz, kamarai névjegyzéki regisztrációhoz kötött tevékenység.
Egyes csarnoképítésnél – például tömegtartózkodásra szolgáló, katonai célú stb. épületek esetében – kötelező tervellenőrt is alkalmazni, aki az építtető megbízására a kivitelezési tervdokumentáció, a tervezői jogosultságok, a jogszabályok és szakhatósági előírások betartatását ellenőrzi.
A kivitelező feladatai és jogai:
- csarnoképítési munkaterület átvétele/átadása/őrzése,
- csarnoképítési napló megnyitása és vezetése,
- hatósági engedélyek meglétének ellenőrzése,
- alvállalkozók kiválasztása és koordinálása. A csarnoképítéshez szükséges anyagok beszerzéséért és azért, hogy a termék alkalmas legyen a beépítésre, az anyagbeszerző felel. A vállalkozó elállhat a szerződéstől, ha nem megfelelő anyagot kell beépítenie.Felelős műszaki vezető a kivitelező alkalmazottja, megbízottja, aki
- biztosítja a teljes kivitelezés szakmai megfelelőségét
- egyszemélyes felelőse a projekt megvalósításának (fővállalkozó és alvállalkozó műszaki vezetője)
- tevékenysége jogosultsághoz, névjegyzéki regisztrációhoz kötött
- Feladatai:
– csarnoképítési, szerelési munkára vonatkozó jogszabályok és hatósági engedélyek betartatása, ellenőrzése (a tervek és a szerződés alapján)
– csarnoképítési napló vezetése, csarnoképítési munkák szervezése,alvállalkozókkal való együttműködés, koordinálás, alvállalkozói teljesítésigazolás kiállítása–átadás-átvételi eljárásban való közreműködés
– felelős műszaki vezetői nyilatkozat kiadása a kivitelezés sikeres befejezéséről.
Csarnoképítés?
Bízzon a tapasztalatunkban, keressen minket.